Program równoważący nowy podatek

Rząd postanowił na początku bieżącego roku wprowadzić nowy, obowiązujący banki oraz inne należące do sektora finansowego instytucje nowym podatkiem. Poszedł w ten sposób w ślady innych państw, argumentując tę decyzję wysokimi wydatkami społecznymi między innymi na program 500+ oraz inne przedsięwzięcia. Sektor finansowy nie odprowadzał zdaniem rządzących dostatecznie wysokich podatków.

Nowy podatek – od czego?

Nowe zobowiązanie, podatek bankowy, nalicza się od aktywów, czyli realnych, udokumentowanych dochodów i zysków banku. Jest to przede wszystkim kwota odliczana od odsetek płaconych przez kredytobiorców. Banki zdecydowały się w większości na podniesienie ceny kredytów tak, by różnica pokryła nowy podatek, który muszą zapłacić. Niektórzy zarzucają im nawet, że próbują zarobić wykorzystując tę sytuację. W efekcie nowa ustawa spowodowała obciążenie kredytobiorców, zamiast banków i innych instytucji finansowych.

Jak wpłynie to na ludzi kupujących mieszkanie?

Droższe kredyty oznaczają głównie konieczność wykazania większej zdolności kredytowej – co za tym idzie, trudniej będzie dostać kredyt na mieszkanie, który zwykle jest dość wysoki. Ułatwić może to posiadanie sporego wkładu własnego, jednak niewielu potencjalnych kredytobiorców może się pochwalić takimi udogodnieniami. Jak rząd próbuje zrównoważyć tę podwyżkę?

Mieszanie dla Młodych

Pewne odciążenie dla kredytobiorców może stanowić rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Zakłada on pomoc dla młodych ludzi chcących usamodzielnić się i założyć rodzinę. Warto jednak zwrócić uwagę, że ma on ograniczenie – na przykład dotyczące wielkości mieszkania lub jego ceny.

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu 😉
pawel
Twoja ocena: brak
Ocena: 5 - 1 głos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *