Kredyt mieszkaniowy na wymarzone M

Wielu Polaków nie tylko marzy o własnym, nawet niewielkim mieszkaniu, ale bardzo często również te marzenia realizuje. Niestety ze względu na stosunkowo wysokie ceny mieszkań spora część nabywców, decydując się na zakup mieszkania, musi sięgnąć po kredyt mieszkaniowy. Z czym się wiąże posiadanie wieloletniego zobowiązania?

Kredyt na zakup mieszkania
Dla niektórych kredytobiorców okres 20 czy 30 lat, przez jaki należy spłacić kredyt zaciągnięty na zakup mieszkania, to bardzo długo. Jednak osoby, które wynajmują mieszkania w dużych miastach bardzo szybko się przekonują, że miesięczna rata kredytu może być niska, a w wielu wypadkach jest niższa niż miesięczna opłata za wynajem mieszkania. Bardzo często pada także argument, że zdecydowanie lepiej jest ponosić koszty na rzecz banku z wizją, że po spłacie kredytu mieszkanie pozostanie w posiadaniu kredytobiorcy, niż płacić komuś za wynajem mieszkania.

Od udzielenia kredytu do zamieszkania we własnej nieruchomości
Jednak zanim kredytobiorca będzie mógł się cieszyć swoim własnym mieszkaniem, najpierw musi podpisać umowę zakupu z deweloperem oraz przygotować dokumenty, niezbędne do wyliczenia zdolności kredytowej oraz do przyznania kredytu. Wielu kredytobiorców, w ferworze radości, że oto kredyt mieszkaniowy pozwoli im wkrótce zamieszkać we własnym mieszkaniu, zapomina, że mieszkanie należy wykończyć lub wyremontować, a w przypadku bloków, które są na etapie budowania, przez kilka czy kilkanaście miesięcy trzeba będzie również ponosić wyższe koszty. Chodzi o okres pomiędzy udzieleniem kredytu a zamieszkaniem we własnym mieszkaniu, gdy kredytobiorca z jednej strony nadal płaci za wynajęcie mieszkania, a jednocześnie może być już na etapie przyznania kredytu i może rozpocząć jego spłatę.

Także etap udzielenia kredytu mieszkaniowego wiąże się z dodatkowymi kosztami. Część z nich, jak np. prowizja za udzielenie kredytu, bardzo często jest doliczana do kredytu i kredytowana, ale może być konieczne także wystąpienie o operat szacunkowy czy zakup polisy ubezpieczeniowej (na życie kredytobiorcy oraz do czasu ustanowienia hipoteki), które dodatkowo podwyższają koszty związane z zaciąganiem kredytu mieszkaniowego.

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu 😉
pawel
Twoja ocena: brak
Ocena: 5 - 1 głos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *