Dlaczego stopy procentowe mają aż tak duży wpływ na wysokość naszych kredytów hipotecznych?

Oprocentowane produkty bankowe (lokaty, kredyty a nawet pożyczki), mają jedną wspólną cechę. Oprocentowanie zarówno aktywu, jak i zobowiązania finansowego jest obliczane na podstawie stóp procentowych. W związku z tym, że stopy te podlegają określonym zmianom, oprocentowanie (w odmianie zmiennej) również takim wahaniom podlega.

Kredyt hipoteczny – ryzykowny produkt finansowy?

O ile posiadacze kredytów konsumenckich mogą w miarę możliwie spać spokojnie, o tyle w przypadku osób zaciągających kredyty hipoteczne (długookresowe), już tak dobrze nie jest. Zwłaszcza, że wysokość kolejnych rat kredytu hipotecznego bardzo często jest uzależniona właśnie od wysokości stóp procentowych.

W praktyce zaciągając kredyt hipoteczny, dość poważnie ryzykujemy. Dlaczego? Ponieważ nie jesteśmy w stanie do końca określić, jak wysokie za kilkadziesiąt lat będą stopy procentowe. I choć dziś są one relatywnie małe (najniższe w historii), taka sytuacja wcale nie musi trwać przez 30 lat.

Ponowne obliczenie wysokości raty

Dodajmy również, że jeśli wzrosną stopy procentowe kredyt hipoteczny (a raczej wartość poszczególnych rat), będzie obliczany na nowo raz w kwartale. Możemy więc bardzo dużo zyskać, albo też stracić. Zwłaszcza, że w zestawieniu kilkudziesięciu lat, sumy te mogą być bardzo wysokie.

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu 😉
pawel
Twoja ocena: brak
Ocena: 5 - 1 głos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *